Лекції

Тема. Програми опрацювання електронних таблиць. Табличні процесори, приклади. Призначення і функції електронних таблиць. Основні        елементи ЕТ. Координати комірок. Табличний процесор MS Excel. Введення та редагування даних в ЕТ. Форматування таблиць. Введення формул до електронних таблиць.
Мета.   Ознайомити учнів з програми опрацювання електронних таблиць, табличними процесорами, їх функціями. Навчити учнів вводити та редагувати дані в ЕТ, форматувати таблиці, вводити  формули до електронних таблиць.
    Тип уроку.  Засвоєння нових знань.
    Обладнання. Таблиця.
Хід уроку.
      І. Організаційна частина.
       Привітання, перевірка присутності учнів.
ІІ.Актуалізація опорних знань.
1.Як запускаємо пакет програм Microsoft Ofice ?
2.Для чого є призначені програми MS Word
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Часто при обробці даних виникає необхідність зображати їх у вигляді таблиць. Таблиці створювати ви вже вмієте. Якими методами у  Word ви вмієте створювати таблиці.
         Але при проведенні розрахунків над даними, які подані в табличній формі, широко використовують спеціальні програми для роботи з електронними таблицями. Іноді такі програми називають табличними процесорами.
ІV. Вивчення нового матеріалу. 
Для цього ми почнемо вивчати новий розділ –це робота з електронними таблицями Excel.
 1.Основні  поняття про Excel.
Електронні таблиці – це клас прикладних програм, які призначені для
опрацювання інформації, поданої в електронному вигляді. 
  Електронна таблиця створюється в пам’яті комп’ютера, її можна переглядати, змінювати, записувати на магнітний  диск для зберігання,
друкувати  на принтері. Зараз на ПК використовується багато варіантів електронних таблиць VisiCalc, SuperCalc, АБАК, ВАРИТАБ.           
Щоб запустити Excel необхідно клацнути на кнопку Пуск/Програми/Microsoft Excel.
Після запуску  Excel можна побачити у відкритому вікні такі елементи: рядок заголовка, кнопка системного меню, групи кнопок управління вікнами, рядок меню, панель інструментів, полоси прокрутки і обрамлення вікна.
 2. Введення та редагування даних в ЕТ. Введення формул до електронної таблиці. Поняття аркуша. Опрацювання табличних даних. Форматування таблиць
 Під час запуску програма створює нову незаповнену робочу книгу. Робоча книга — це звичайний документ або тип файла в Excel. Книга складається з робочих аркушів або аркушів діаграм. Ім’я кожного аркуша виводиться на ярличок в нижній частині робочої книги. Робочий аркуш являє собою сітку із рядків і стовпців. Кожна комірка утворюється перетином рядка і стовпця та має свою унікальну адресу — посилання. Наприклад, комірка, що має знаходитися на перетині стовпця С і рядка 3, має адресу С3. Адреси використовуються при записі формул або посиланнях на комірки. Як правило, при роботі в програмі спочатку виділяється комірка або комірки, з якими користувач збирається працювати, а потім вводяться дані або вибирається команда. Активною коміркою називається та, в яку користувач вводить з клавіатури інформацію. В кожний момент часу активною може бути лише одна комірка. Вона виділяється на екрані   товстою  рамкою.
Щоб мати можливість виконати певні дії з даними, розташованими в комірках робочого аркуша, наприклад, здійснити ввід, копіювання,  видалення або форматування, необхідно спочатку виділити область, що підлягає зміні: одну комірку чи діапазон комірок. Після виділення діапазону можна виконувати необхідні дії. Комірки можуть містити текст (наприклад, список імен та адрес), числа (наприклад, роздрібні ціни та кількість проданих одиниць товару) або формули, що обчислюють числові та текстові значення.
Контекстне меню містить основні команди, призначені для роботи з виділеною коміркою або іншим об’єктом. Наприклад, контекстне меню комірки містить команди, які дозволяють видалити, скопіювати, вставити чи відформатувати її значення.
Для того, щоб створити формулу потрібно:
1. Ввести у комірці знак =;
2. Записуємо формулу, використовуючи адреси клітинок, з якими проводимо обчислення.
  3. Натиснути Enter.
U. Закріплення нового матеріалу.
1.Записати та обчислити суму.

A
B
C
D
E
F
1
Число народження
Місяць
Рік
Сума
Сума
Сума
2







2. Створити таблицю у діапазоні А15:С18:
Дата
Номер уроку
Назва уроку
18.02.2003
1

18.02.2003
2

18.02.2003
3

Зробити рамку зеленого кольору.
UІ. Домашнє завдання.
1.      Вивчити конспект.
2.      Написати у зошиті формули для обчислення суми і добутку.

A
B
C
D
1
2
3
+
*
2
4
-7
*
-
3
+
/


4
*
-


UII. Підведення підсумків уроку. 

Тема.  Практична робота №12. „Побудова діаграм та графіків під час роботи з ЕТ.”.
Мета. Перевірити як учні засвоїли тему “Ділова графіка. Побудова діаграм 
           та   графіків.” Виховувати в учнів самостійність.
Обладнання. Картки із завданнями.

Хід уроку.
І. Організаційна частина.
 Привітання, перевірка присутності учнів
2.Перевірка домашнього завдання.
3.Виконання  практичної роботи.
1.Створити таблицю в Excel: (3 бали)

Рік
Тисяч тонн
Зерно
Цукровий
буряк
Морква
Соняшник
Картопля

Кукурудза

Всього
за  рік               
1995
28521
30561
51009
68192
15133
10257
203673
1996
29093
26134
38674
58674
14550
9127
176252
1997
30835
29845
37563
70856
22277
8227
199603
1998
28484
22682
45623
66698
21009
11563
196059
1999
28486
29532
35500
59838
19100
7523
179979
2000
30257
28254
33930
53918
14986
11134
172479
Всього:
175676
    167008
 242299
    378176
107055
57831
1128045

2.Побудуйте різновиди діаграм:
а) гістограма (3 бали);
б) графік (3 бали);
в) кругова діаграма (3 бали).
3.                              Домашнє завдання .
         Повторити записи із конспекту.
   4.Підведення підсумків уроку.














     Тема.  Робота з аркушами. Опрацювання табличних даних, розв`язуючи                    обчислювальні задачі.
      Мета.   Ознайомити учнів з роботою з аркушами. Навчити створювати, видаляти, переіменовувати, переміщувати і копіювати робочі аркуші. Навчити розв`язувати обчислювальні задачі у Excel.
      Тип уроку.  Засвоєння нових знань.
      Обладнання. Таблиця.
Хід уроку.
      І. Організаційна частина.
       Привітання, перевірка присутності учнів.
 ІІ. Перевірка домашнього завдання.
 ІІІ.Актуалізація опорних знань.
1. Що таке робоча книга?
2. Що таке робочий аркуш?
3. Що таке табличний курсор?
4. Як ви думаєте, скільки по замовчуванню  ми маємо робочих аркушів? 
ІU. Вивчення нового матеріалу. 
   Як ви бачите, по замовчуванню на екрані ми маємо 3 робочі аркуші
1.      Чи можливий перехід між ними, і як його здійснити ?- Так, можливий. Для цього натискаэмо на ярличок выдповыдного аркуша.
2.      Для того, щоб створити новий аркуш зробіть такі дії:
-         виділіть аркуш, перед чким потрібно вставити новий;
-         натисніть правою клавішею миші на ярлику аркуша і у контексному меню, яке відкриється, виберіть команду Добавить;
-         на екрані відкриється вікно Вставка з шаблоном Excel. На вкладці Общие натисніть двічі на лист.
3.      Виділення аркушів.
-    Щоб одночасно виділити кілька послідовно розміщених аркушів, спочатку нати-
      ніть на ярлику першого, а потім  утримуючи натиснутою клавішу Shift  на
      ярлику останнього.
4.      Видалення аркушів.
-         Видаляємо за допомогою контексного меню, де натискаємо на Удалить.
5.      Переіменування.
-         Переіменовуємо за допомогою контексного меню, де натискаємо на Переименовать.
Тепер перейдемо до обчислень.
Давайте пригадаємо, як вводити формули.
Якщо ж у формулі використовують значення комірок із різних аркушів, наприклад нам потрібно обчислити суму значень комірки А1активного аркуша і А2 аркуша із назвою Аркуш2, то формула матиме вигляд:
=А1+Аркуш2!А2
U. Закріплення нового матеріалу.
Розв`язати задачу, подану у таблиці.

Назва товару
Кількість,
кг
Ціна за 1кг
Сума, грн.
Торгова знижка, %
Сума з врахув.
торг. знижки
Горбуша
64,5
3,5
?
8
?
Тріска
24,6
1,3
?
7,5
?
Салака
3,6
1,15
?
8
?
Ковбаса окрема
126
2,1
?
6
?
Сосиски шкільні
42
2,4
?
7
?
Сосиски молочні
35
2,5
?
7
?
Величину в колонці Сума отримуємо від множення відповідних значень в колонках Кількість і Ціна.
Значення  Сума з врахув. торг.  знижки знаходимо в результаті віднімання від Суми добутку Суми та Торгової знижки. 
UІ. Домашнє завдання.
Вивчити конспект.
UII. Підведення підсумків уроку. 


 

























































Тема.  Використання логічних функцій під час опрацювання табличних
           даних. Опрацювання табличних даних за допомогою логічних функцій.
      Мета.   Ознайомити учнів з логічними функціями під час опрацювання таблич-
                      них даних. Навчити учнів використовувати логічні функції під час опра- 
                      цювання табличних даних. Навчити розв`язувати задачі  із використан- 
                      ням логічних функцій у Excel.
   Обладнання. Таблиця.
Хід заняття.
      І. Організаційна частина.
       Привітання, перевірка присутності учнів.
 ІІ. Перевірка домашнього завдання. 
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1.      Що таке формула у Excel ?
2.      Як записуються формули у Excel ?
 ІV. Вивчення нового матеріалу.
Функція Excel - це спеціальна раніше створена формула, яка виконує операції над заданими значеннями та повертає одне або кілька значень.
Застосування функцій на робочих аркушах спрощує та скорочує перш за все довгі та громісткі формули. В загальному розумінні функція - це просто зручний спосіб введення складних формул.
Функції, як і формули починаються із знака дорівнює, а потім слідує ім`я функції, після чого у дужках вводять аргументи функції.
Розглянемо тепер логічні функції 
Логічні функції повертають значення True або False (Истина або Ложь), або ж оцінює логічну величину для того, щоб визначити, яка з двох інших величин повинна бути повернена.
Основні логічні функції, які можуть бути корисними в практичній діяльності це   
И, ИЛИ, НЕ, ЕСЛИ.
Функції И, ИЛИ, НЕ використовуються для реалізації булевої алгебри, в якій можна перевіряти певні логічні умови. Функція И повертає значення ИСТИНА, якщо всі аргументи мають значення ИСТИНА; ИЛИ повертає значення ИСТИНА, якщо принаймні один аргумент має значення ИСТИНА. Можна, наприклад, використовувати число 1 для значення ИСТИНА та 0 – для значення ЛОЖЬ. Виходячи з цього, результатом виразу =И (ИСТИНА;0;2+2=4), буде ЛОЖЬ, оскільки один з аргументів має значення ЛОЖЬ. Функція НЕ просто повертає протилежне логічне значення аргументу. Наприклад, вираз НЕ(2+2=4) повертає значення ЛОЖЬ. Ці функції у поєднанні з іншими можна використовувати для перевірки значень у робочому аркуші.
ЕСЛИ
Одна з найкорисніших функцій ЕСЛИ виконує логічну перевірку, після чого в залежності від її результату повертає одне з двох можливих значень: ИСТИНА або ЛОЖЬ. Синтаксис функції ЕСЛИ має вигляд:
=ЕСЛИ(Логическое_выражение; Значение_если_истина; Значение_если_ложь). 
Аргумент Логическое_выражение являє собою будь-який вираз, який може бути оцінений як істинний або хибний. Аргументи Значение_если_истина та Значение_если_ложь є необов’язковими, якщо вони не задані, функція ЕСЛИ в залежності від результату логічної перевірки повертає значення або ИСТИНА, або ЛОЖЬ. Цю функцію можна використовувати для включення в робочий аркуш аналітичних приміток.
V. Закріплення нового матеріалу.
Розв`язати задачу.
У комірці А2 записана оцінка за 12-бальною системою. Слід надрукувати „Відмінно”, якщо оцінка „10 балів” і вище. „Добре” - 7-9 балів, „Задовільно” - 4-6 балів, „Погані знання” - менше 4 балів.

VІ. Домашнє завдання.
Вивчити конспект. Кожному учню підготувати запитання по темах, що уже вивчили по розділу „Електронні таблиці”. 

VIІ. Підведення підсумків уроку. 

1.      Що таке електронна таблиця?
2.      Як запустити Microsoft Excel?
3.      Що таке робоча книга?
4.      Що таке робочий лист?
5.      Що таке контекстне меню?
6.      Як можна копіювати дані в Excel?
7.      Що таке формула?
8.      Які операції можна виконувати за допомогою формул?
9.      Для чого призначене ім’я комірки?
10. З якого знаку починається формула?
11. Що таке функція Excel?
12. Що таке майстер функцій?
13. Що таке логічна функція?
14. Які функції відносять до логічних?



































Тема.  Ділова графіка. Побудова діаграм і графіків під час роботи з ЕТ.
            Розв`язування обчислювальних задач з побудовою діаграм і графіків.
          Мета. Ознайомити учнів з побудовою діаграм і графіків у Еxcel. Навчити 
                        учнів будувати діаграми і графіки у Еxcel. Навчити розв`язувати
                        обчислювальні задачі  з побудовою діаграм і графіків.
      Тип уроку.  Засвоєння нових знань.
      Обладнання. Візитки, картка із завданням.
Хід уроку.
      І. Організаційна частина.
       Привітання, перевірка присутності учнів.
 ІІ. Перевірка домашнього завдання. Провести перевірку домашнього завдання у вигляді пресс-конференції. Призначаю президію із 6-ти учнів. Їм присвою звання, записані на візитках,які стоять на столі перед кожним членом президії, а саме: магістр, кандидат фізико-математичних наук, директор школи, заслужений вчитель України, міністр освіти України, учень-вундеркінд.  Решта учнів классу є журналісти різних періодичних видань, зокрема, Інформатика”, „Інформатика в школі”, „Учені сучасності” і інші. Журналісти задають запитання, які готували вдома,  членам пре-зидії, а члени президії відповідають. Після цього членам президії виставляю оцінки.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу. 
   Excel дозволяє вставити в робочий лист об’єкти, створені іншими програмами (документи Word, малюнки графічного редактора  Paint та ін.). Для вставки такого об’єкта слід запустити програму, яка працює з таким об’єктом.. Для запуску програми із середовища Excel слід виконати команду Вставка/Об’єкт.
Еxcel володіє широкими можливостями для побудови діаграм 15 різних типів. Діаграма – це графічне подання даних робочого аркуша. Значення з комірок робочого аркуша, або точки даних, відображаються на екрані у вигляді рядків, ліній, стовпців, секторів або інших компонентів діаграми. Точки даних групуються в ряди даних, які відрізняються один від одного кольорами та візерунками.
Для створення діаграми з допомогою засобу Майстер діаграм необхідно:
1.спочатку виділити дані, які будуть відображені на діаграмі. До даних, що виділяються, слід включити як числові дані, так і їх підписи. Excel автоматично розпізнає підписи і використовує їх при побудові діаграми.
2. Після виділення даних потрібно клацнути на кнопці Майстер діаграм. діаграми.
3.На вкладці „Стандартные” вибираємо тип діаграми Excel. У вкладці „Нестандартные” зібрані різновиди інших типів діаграм. Нестандартні діаграми являють собою ті ж діаграми стандартних типів, але дещо змінені з допомогою засобів Excel.
4.На другому етапі роботи Майстра діаграм на екрані з’являється діалогове вікно. Використовуючи вкладку „Диапазон данных”, можна вибрати (чи змінити) діапазон даних аркуша, що використовуються для діаграми, з допомогою поля, „Диапазон”. Якщо перед початком роботи з Майстром діаграм дані не були виділені, то, використовуючи це поле, можна виділити їх на поточний момент часу.
5.На вкладці Ряд діалогового вікна Майстер діаграм можна керувати параметрами кожного ряду діаграми. При цьому можна виконати такі операції:
·         Додати та видалити ряди. Клацнувши на кнопці „Добавить”, користувач віддає команду до негайного створення нових рядів. Щоб видалити ряди потрібно виділити їх в списку Ряд і клацнути на кнопці „Удалить”.
·         Присвоїти рядам імена. Для цього потрібно виділити ряди в списку Ряд і використовувати поле Имя для вибору комірки діаграми, що містить підпис  для виділеного ряду. В цьому полі можна ввести також і інший підпис.
·         Виділити (чи перевизначити) дані, які використовуються для побудови рядів. Для цього потрібно вибрати один з елементів списку Ряд та, використовуючи поле Значение, визначити новий діапазон даних.
·         Змінити підписи категорій. За допомогою поля Подписи оси Х: можна змінити імена, що описують кожну категорію діаграми і розташовані нижче її горизонтальної осі.
6.Для спрощення роботи із значеннями діаграми в неї можна додати сітку. Додавання основних та проміжних ліній сітки виконується за допомогою вкладки Линии сетки.
За допомогою вкладки Легенда можна визначити, чи потрібно відображати легенду (пояснення) діаграми. Підписи даних являють собою мітки діаграми, що вказують дійсне значення точки даних. В залежності від типу створюваної діаграми можуть використовуватися різні підписи даних, і управління будь-якої з них здійснюється за допомогою вкладки Подписи данных. Вони розміщуються на діаграмі поряд з точкою, описом якої вони є, хоча в процесі редагування діаграми їх розташування можна змінити.
7.На останньому етапі роботи Майстра діаграм визначається місце для розташування створеної діаграми. Можна або помістити її на робочий аркуш як об’єкт робочого аркуша, або створити окремий діаграмний аркуш в робочій книзі.
Кожний користувач Excel має змогу самостійно змінювати кольори, стилі та художнє подання будь-якого елемента створеної діаграми. Можна змінювати кольори рядів, окремих точок даних, маркерів даних, області побудови, а також тексту діаграми. Для цього потрібно виконати такі дії:
1.                       Клацнути правою кнопкою миші на елементі, який підлягає форматуванню.Вибрати команду Формат з контекстного меню, що з’явилося.Клацнути на вкладці Вид та вставити параметри в областях Рамка та Заливка .
 U. Закріплення нового матеріалу.
Завдання: Побудуйте гістограму за  наведеною таблицею.
Наявність у школах західного регіону України сучасних комп’ютерів

Область

Загальна кількість комп’ютерів
Кількість ІВМ – сумісних комп’ютерів
місто
село
місто
Село
Волинська
1263
1490
347
242
Житомирська
1419
1072
465
168
Львівська
2393
3410
472
209
Рівненська
999
1134
598
276
UI. Підведення підсумків уроку. 
Повідомити учнів про те, що на наступний урок практична робота по темі „Побудова діаграм і графіків під час роботи з ЕТ”.
UІІ. Домашнє завдання. Вивчити конспект. Підготуватись до практичної роботи.
Тема.   Підтримка баз даних в ЕТ. Впорядкування даних. Пошук інформації.  
              Використання простого фільтру. Використання розширеного фільтру
 Мета. Ознайомити учнів з поняттям баз даних у ЕТ. Навчити учнів здійснювати
              пошук інформації у базах даних Excel. Навчити їх використовувати  про- 
               стий і розширений фільтр.
       Тип уроку.  Засвоєння нових знань.
      Обладнання. Картка із завданням.
Хід уроку.
      І. Організаційна частина.
       Привітання, перевірка присутності учнів.
 ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Провести перевірку домашнього завдання у вигляді письмової самостійної роботи.
1. Що таке діаграма?
2. Що відносять до компонентів діаграми в Excel?
3. Як вибрати тип даних діаграми?
4.  Які операції можна виконати, використавши вкладку “Діапазон даних”?
5.  Які типи діаграми в Excel ви знаєте?
6.  Де можна розмістити діаграму?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
 Cистема Excel 97/2000 являється не тільки електронною таблицею, але й свого роду системою управління базою даних (СУБД) .
1.      Поняття про бази даних в Excel.
Ознаками СУБД в електронних таблицях є ввід даних за допомогою форм, засоби сортування і фільтрації, система запитів до зовнішніх баз даних і ін. Проте не довільна таблиця, складена в Excel, являється базою даних.
База даних – це сукупність даних, яка має деяку структуру, в той час, як електронна таблиця може не мати ніякої структури. Якщо дані на робочому аркуші впорядковані відповідним чином, то можна говорити про базу даних. Принцип впорядкованості в базі даних, прийнятий в Excel, - це впорядкування у вигляді списку. Якщо ви створили список, то зразу можна користуватись перевагами роботи з базами даних, не залишаючи середовища Excel.
Перед тим як приступити до створення  бази даних, бажано зробити її ескіз на папері або хоча б уявити її. Потрібно добре уявляти структуру бази даних, тобто з яких полів буде складатися список, і який буде формат даних.
Дані можна вводити безпосередньо в робочий аркуш, просто додаючи до списку нові рядки. Але для вводу можна використовувати форму даних, яка являє собою діалог для створення і редагування записів.
Діалог форми даних викликається командою меню Данные/ Форма. Для того, щоб форма була виведена на екран, на листі повинен бути хоча б один рядок даних. Однак зручніше працювати з діалогом форми, коли на аркуші знаходиться як мінімум два рядки, із яких верхній рядок представлений назвами стовпців (імен полів). Тоді Excel розпізнає структуру майбутньої бази даних і виведе в діалог форми зміст записів.
Схема вводу даних за допомогою форми.
- Виділіть у списку комірку, починаючи з якої будуть додаватися в список нові записи.
- Виберіть команду Данные/ Форма і у відкритому діалозі на кнопці Добавить.
- В порожні поля форми введіть дані нового запису. Для переходу до наступного поля користуються клавішею ТАВ або клацають мишею, а для переходу до попереднього поля – комбінацією Shift+Tab.
- Відмінити добавлення запису можна клацанням на кнопку Вернуть. Після цього ви повертаєтесь до попереднього запису.
- Заповнивши необхідні текстові поля, нажміть Enter або клацніть на кнопці Добавить. Після цього запис буде внесений у список, а поля будуть очищені для набору наступного запису.
- завершивши ввід записів, закрийте діалог клацанням на кнопці Закрить.

2. Впорядкування даних.

 Сортування – це зміна відносного розташування даних в списку, у відповідності до значення або типу даних. Дані зазвичай впорядковуються за алфавітом, за чисельними значеннями або за датою.

 Якщо вмістом комірок є числа, то вони сортуються в порядку зростання: від найменшого від’ємного до найбільшого додатнього числа. Якщо в комірки записаний текст, то при сортуванні проводиться порівняння вмісту комірок за символами зліва направо.

Текст не повинен починатися із символу @, +, =,  – . Ці символи можуть розміщуватись починаючи із другої позиції. Якщо слово містить дефіс, або апостроф, то ці символи не беруть участі в сортуванні.

Сортування може відбуватись як по одному параметру, так і по декількох.
3.Пошук інформації.
 Найпростішим способом пошуку інформації є використання форми даних. Найчастіше потрібно знайти конкретні записи в списках .
– Клацніть по будь-якій комірці списку і визвіть команду меню Данные/Форма.
– У відкритій формі даних натисніть кнопку Критерій, після чого з’явиться діалог, який, як і попередній, буде мати назву, що співпадає з ім’ям робочого листа.
Введіть в текстові поля ознаки, за якими повинен здійснюватись пошук.
Натисніть кнопку Далее, щоб переглянути записи, які задовольняють даний критерій.
Ви повернетесь в попередній діалог, в якому будуть відображені значення полів знайдених записів. Для перегляду всіх записів користуйтесь кнопками Далее і Назад.
 – Закінчивши перегляд знайдених записів, клацніть на кнопку Закрыть.
4. Простий і розширений фільтри.
Припустимо, що необхідно створити список, який містить тільки імена членів деякої організації. Або необхідно вибрати записи тільки визначеного виду. Виконати це дозволяє фільтрація даних. При виконанні фільтрації списку інші рядки залишаються на місці, проте вони стають невидимими. Комірки також залишаються на місці, тому різні формули, на які здійснюються посилання, приводять до бажаних результатів.
Фільтр – це логічне представлення даних,коли логічна умова перевіряється до всього виділеного фрагмента таблиці і всі рядки, що не задовільняють умові, не показуються на екрані. Це легко помітити, оскільки в заголовку стовпчика з`являється кнопка виклику списку фільтра.
Складні умови добору даних Excel дозволяє здійснити фільтрацією з розширеним фільтром. Розглянемо це детальніше на прикладах.   
ІU. Закріплення нового матеріалу.
Приклад1.
Дано таблицю, де у стовпці А набрані залізничні станції відправлення, у стовпці В пункти призначення, а в С – час відправлення. Потрібно вибрати всі потяги, які відправляються о 7:00.

А
В
С
1
Львів
Одеса
7:15
2
Рівне
Київ
7:00
3
Львів
Перемишль
12:34
4
Тернопіль
Львів
7:00
5
Москва
Чоп
7:00
6
Рівне
Львів
7:15
7
Львів
Луганськ
7:55
 








Для цього вибираємо Данные. У меню, що відкрилось вибираємо Фильтр- Автофильтр, у верхній комірці стовпчика відкриється меню автофільтра. Вибираємо у стовпці С із цього списку 7:00, після цього таблиця набуде  бажаного вигляду.
Приклад2.
Дано таблицю, де у стовпці А набрані оцінки з контрольної роботи, у стовпці В- прізвища учнів. Потрібно вибрати дані втаблиці таким чином, щоб залишилося по одному представнику з оцінкою кожного виду (не було повторюваних оцінок).
Оцінка
Прізвище учня
1
Музичук
2
Романюк
2
Ткачук
3
Лопоша
4
Куделко
5
Остапчук
5
Семенюк
Виділяємо мишею в таблиці стовпчик оцінок і натискаємо в основному меню Данные. У меню, що відкрилось вибираємо Фильтр- Расширенный фильтр. У діалоговому вікні, що відкрилось, ставимо „галочку” підтвердження в рядку „Только уникальные записи”  і натиснемо „OK” після    цього таблиця набуде  бажаного вигляду.
UI. Підведення підсумків уроку. 
UІІ. Домашнє завдання.
Вивчити конспект.


Тема.   Консолідація даних. Зведені таблиці.
 Мета. Ознайомити учнів з поняттям консолідації даних. Дати учням уявлення про зведені таблиці. Навчити їх створювати  зведені таблиці.
       Тип уроку.  Засвоєння нових знань.
      Обладнання. Картка із завданням.
Хід уроку.
      І. Організаційна частина.
       Привітання, перевірка присутності учнів.
 ІІ. Перевірка домашнього завдання.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1.Консолідація даних.
Після створення декількох списків або таблиць з подібними структурами деколи непогано об`єднати окремі набори даних для відображення в так звані консолідовані списки чи таблиці. Для цього призначена команда Консолидация з меню Данные. Консолідація служить для проведення спільного аналізу даних із декількох джерел внаслідок використання спеціальних функцій. Для отримання консолідованого списку чи таблиці на основі вже існуючих даних рекомендується створити окрему таблицю чи список з такою ж структурою, як у вихідних об`єктів. При цьому положення джерел даних не обмежується одним робочим аркушем чи книгою.
Для того, щоб створити консолідовану таблицю необхідно:
1.      Вибрати місце розміщення оброблюючих даних.
2.      Скористатись командою Данные-Консолыдация;
3.      Із списка вибрати одну із функцій для аналізу даних;
4.      В полі Ссылка вказати перший діапазон вихідних даних;
5.      Добавити діапазон вихідних даних в список діапазонів. Для цього натискаємо кнопку Добавить.
6.      Натискаємо „OK”.    
2. Зведені таблиці.
В Excel 97/2000 є надзвичайно корисний засіб аналізу і обробки даних – це зведені таблиці. За допомогою зведених таблиць, які представляють собою  деякі ітеративні форми, можна швидко узагальнити великі об’єми даних.
Зведені таблиці- це тривимірні таблиці, побудовані на основі двохвимірних таблиць даних, тобто це така таблиця , в якій приведені підсумкові значення, отримані за спеціальними формулами на основі великих масивів даних.
Для встановлення зведеної таблиці для даних використовуйте такі кроки:
1. Клацніть на  пункті меню Данные/Сводная таблица для відображення майстра зведених таблиць і діаграм.               
2. З’являється запит про ввід двох частин інформації: про джерело інформації і про те, чи бажаєте ви створити тільки зведену таблицю або ж зведену діаграму. Дані, які використовуються в таблиці, можуть надходити або ж із зовнішніх джерел даних, або ж із Excel у вигляді списку даних або іншої зведеної таблиці.    
3. Клацання на кнопці Далее приведе до відображення діалогового вікна, за допомогою якого можна вибрати комірки, що завантажують у зведену таблицю. По замовчуванню Excel використовує комірки, вибрані до запуску Майстра. Клацніть на кнопці Далее для продовження роботи.
4. Тоді майстер запитує, де розмістити зведену таблицю. Бажано, щоб вона була розміщена на окремому листі для усунення можливого безладу.
5. Клацніть на кнопці Готово для відображення попередньої зведеної таблиці.
ІU. Закріплення нового матеріалу.
Завдання1. Провести консолідацію даних для таблиць. Створити зведену таблицю.
Підприємство1.
Місяць
Категорія А
Категорія Б
Категорія В
Всього
січень
56
106
84
246
лютий
43
93
71
297
березень
25
75
53
153
Квартал 1
124
274
208
606

Підприємство2.
Місяць
Категорія А
Категорія Б
Категорія В
Всього
Січень
34
84
62
180
лютий
26
76
54
156
березень
12
62
40
114
Квартал 1
72
222
156
450

UI. Підведення підсумків уроку. 
UІІ. Домашнє завдання.
Вивчити конспект. Підготуватись до практичної роботи з теми  „Створення баз даних в ЕТ. Впорядкування та пошук даних..  
              


















Тема.  Практична робота №13.  „Створення баз даних в ЕТ. Впорядкування та
            пошук даних..  
 Мета. Перевірити як учні засвоїли тему “  Бази даних у Excel.” Виховувати в     
             учнів самостійність.
Обладнання. Картки із завданнями.

Хід уроку.
І. Організаційна частина.
 Привітання, перевірка присутності учнів
2.Перевірка домашнього завдання.
Усно перевірити домашнє завдання.
1.      Що таке база даних?
2.      Що необхідно зробити перед тим, як приступити до створення бази даних?
3.      Що таке сортування даних?
4.      Чи може сортування відбуватись по декількох параметрах?
3.Виконання  практичної роботи.
 Завдання.
1.Створити базу даних „Тварини зоопарку” .
Назва тварини
вага
Номер клітки
Ведмідь
200
6
Рись
19
2
Леопард димчастий
20
7
Вовк
60
4
Рись
19
5
Леопард димчастий
20
1
Рись
19
3
Скопіювати  три такі таблиці з різними назвами (3 бали)
2.а.У першій таблиці встановити автофільтр на всі клітки, в яких є рись.(2бали)
   б. У другій таблиці встановити автофільтр на всі тварини, вага яких є 20.(2 бали)
3.У третій таблиці встановити розширений фільтр, щоб залишилися тільки тварини вагою понад 19, у клітках з номерами більше 5 і не Ведмідь. (5балів) 
4.                              Домашнє завдання .
         Повторити записи із конспекту.  Підготуватись до тематичної атестації.
   4.Підведення підсумків уроку. Виставити оцінки за виконання практичної роботи.







Практична робота №13.  
Тема.  „Створення баз даних в ЕТ. Впорядкування та пошук даних..  
Завдання.
1.Створити базу даних „Тварини зоопарку” .
Назва тварини
вага
Номер клітки
Ведмідь
200
6
Рись
19
2
Леопард димчастий
20
7
Вовк
60
4
Рись
19
5
Леопард димчастий
20
1
Рись
19
3
Скопіювати  три такі таблиці з різними назвами (3 бали)
2.а.У першій таблиці встановити автофільтр на всі клітки, в яких є рись.(2бали)
   б. У другій таблиці встановити автофільтр на всі тварини, вага яких є 20.(2 бали)
3.У третій таблиці встановити розширений фільтр, щоб залишилися тільки тварини вагою понад 19, у клітках з номерами більше 5 і не Ведмідь. (5балів). 

_________________________________________________________________


  Практична робота №13.
Тема.   „Створення баз даних в ЕТ. Впорядкування та
            пошук даних..  
Завдання.
1.Створити базу даних „Тварини зоопарку” .
Назва тварини
вага
Номер клітки
Ведмідь
200
6
Рись
19
2
Леопард димчастий
20
7
Вовк
60
4
Рись
19
5
Леопард димчастий
20
1
Рись
19
3
Скопіювати  три такі таблиці з різними назвами (3 бали)
2.а.У першій таблиці встановити автофільтр на всі клітки, в яких є рись.(2бали)
   б. У другій таблиці встановити автофільтр на всі тварини, вага яких є 20.(2 бали)
3.У третій таблиці встановити розширений фільтр, щоб залишилися тільки тварини вагою понад 19, у клітках з номерами більше 5 і не Ведмідь. (5балів). 

Тема.  Практична робота №11. “Опрацювання табличної інформації за допомо-      
             гою вбудованих функцій та операцій ЕТ.”
Мета. Перевірити як учні засвоїли тему “Опрацювання табличної інформації за допомогою вбудованих функцій та операцій ЕТ.”
Обладнання. Картки із завданнями.
Хід уроку.
І. Організаційна частина.
 Привітання, перевірка присутності учнів
2.Перевірка домашнього завдання.
3.Виконання  практичної роботи.
Завдання 1: Створити таблицю в Excel :
Назва товарів
Річний товарообіг
Видатки на транспортування партії товарів (грн.)
Видатки на зберігання (грн.)
фарба
1500
8,50
20,00
лісоматеріали
910
25,20
40,00
цемент
650
40,00
10,00
Розмір шрифта тексту – 20, колір фону таблиці – голубий. (4 бали).
 Завдання 2: виконати обчислення на місці “?” за вказаними формулами.
№п/п
Склад однієї порції
Кількість
Кількість калорій, г
Калорійність

1.
Хліб білий
30
255
?
2.
Масло вершкове
10
781
?
3.
Ковбаса любительська
20
310
?
всього
?
?
?







Калорійність” = “кількість” * ”кількість калорій”/100. (5 балів).
Завдання 3: перейменувати аркуш Лист3 на своє ім’я і в ньому обчислити функцію у=. (3 бали).
4.Домашнє завдання .
         Повторити записи із конспекту. 
   5.Підведення підсумків уроку. Виставити оцінки за виконання практичної роботи.












Тема.  Тематична атестація з теми „ЕТ”.
Мета. Перевірити знання учнів. Підвести підсумки щодо вивченого матеріалу.Перевірити вміння учнів працювати з MS Excel.
       Тип уроку.  Перевірки знань.
      Обладнання. Програма-тестування по даній темі.
Хід уроку.
      І. Організаційна частина.
       Привітання, перевірка присутності учнів.
 ІІ. Перевірка домашнього завдання.
 ІІІ. Опитування учнів.
Опитування провести у два етапи. Поділити учнів на дві групи . Перша группа проходить тестування на ЕОМ по даній темі. Другу группу опитати усно. Потім навпаки. Після цього провести оцінювання. Оцінку вивести середню.
Запитання:
1.      Що таке електронна таблиця?
2.      Як запустити Microsoft Excel?
3.      Що таке робоча книга?
4.      Що таке робочий лист?
5.      Що таке контекстне меню?
6.      Як можна копіювати дані в Excel?
7.      Що таке формула?
8.       Які операції можна виконувати за допомогою формул?
9.      Для чого призначене ім’я комірки?
10.  З якого знаку починається формула?
11.  Що таке функція Excel?
12. Що таке майстер функцій?
13. Що таке логічна функція?
14. Які функції відносять до логічних?
15. Що таке діаграма?
16. Як вибрати тип даних діаграми?
17. Які операції можна виконати, використавши вкладку “Діапазон даних”?
18. Які типи діаграми в Excel ви знаєте?
19. Як можна додати основні та проміжні лінії сітки?
20. Де можна розмістити діаграму?
21. Що таке база даних?
22. Що необхідно зробити перед тим, як приступити до створення бази даних?
23. Що таке сортування даних?
24. Який порядок сортування даних прийнятий в Excel по замовчуванню?
25. Чи може сортування відбуватись по декількох параметрах?
26.  Що таке зведені таблиці в Excel? Яке їх призначення ?
27.  Назвіть послідовність кроків для встановлення зведеної таблиці даних?
UI. Підведення підсумків уроку.
 Підведення підсумків по вивченній темі.



Комментариев нет:

Отправить комментарий